Drabiny olsztyn

Drabiny – co warto wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który używany może być przykładowo do uproszczenia pracy na rozmaitych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z zasobami z branży budowniczej można znaleźć drabiny stworzone z drewna, tworzywa sztucznego bądź metalu. Na domiar tego, istnieją drabiny jednoelementowe a także składane, a więc wieloelementowe. 
Podczas wyboru odpowiedniego rodzaju powinniśmy wziąć pod uwagę głównie jego konstrukcję oraz wykonanie – solidna drabina musi być bezpieczna, bowiem wspinanie się po niestabilnej oraz wątłej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które powinny być bardzo mocne i odpowiednio ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, żeby drewno z którego były wykonane szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów a także rozmaitego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy inne nadszarpnięcia.
Wybierając należytą drabinę należy wziąć pod uwagę też jej wysokość. Jeżeli planujemy użytkowanie sprzętu jedynie w trakcie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch lub trzech metrów. Jeśli natomiast przewidujemy kupno drabiny ofiarowanej do prac bardziej zaawansowanych, warto zmierzyć powierzchnię, na której będziemy stosować sprzęt i dobrać gatunek do potrzeb.
Jeśli chodzi o odpowiedni sposób użytkowania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, innymi słowy w trakcie gdy drabina jest oparta o coś solidnego, przykładowo pień drzewa bądź budynek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest dobrze przymocowana. Powinno się pamiętać, że nazbyt poziome ustawienie drabiny może spowodować jej złamanie. Do tego, bardzo ważne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono porządne, trwałe a przede wszystkim nieruchome, ażeby podłoże nie ruszało się pod ciężarem drabiny razem z nią. Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie wykorzystywania sprzętu. Co więcej, drabina rozstawna musi być urządzona także w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki rodzaj sprzętu nie może być użytkowany jako drabina przystawna, do czego nie jest dostosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.