Drabina sosnowiec

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się nieraz pracować na wysokości przy osobistym domu lub zbierać plony z drzew owocowych? Co byś poczynił, gdybyś nie miał tak cudownego sprzętu, którym jest drabina
  To pewnego rodzaju konstrukcja, która w znacznym stopniu ułatwia dostanie się przez nas na nieduże wysokości. Robiona jest z rozmaitych typów tworzyw (do na ogół spotykanych należy drewno oraz metal). Te większe na ogół występują w wersji składanej, co istotnie ułatwia ich transport. Dodatkowo pochłaniają mniej miejsca. 
  Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (często wyposażone są również dwie mniejsze dla podtrzymania prawidłowej równowagi) a także szczeble. Ich swoistą cechą jest fakt, iż spełniają one dwie misje – w pierwszej kolejności służą nam jako coś, za co trzymamy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy. 
  Są najczęstszym zaopatrzeniem ekip budowlanych, lecz nie tylko. Po wielokroć są montowane też w górach, aby w jak najskuteczniejszy sposób ułatwić wędrowcom wspinanie się na strome górskie szlaki. 
  Specjalną uwagę na swoje bezpieczeństwo powinni zwrócić właściciele drabiny stworzonej z drzewa (przede wszystkim, w czasie której jest ona przechowywana na orzeźwiającym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły element i nadszarpnięcie nawierzchni przez owady może prowadzić do istotnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najpopularniejszych rodzajów drabin należą: hakowa, pożarnicza, ostrew oraz schody. 
  Istotne jest ażeby każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią sprawdził niejednokrotnie czy jest statyczna oraz ażeby schodzić a przy tym wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Nader znaczące jest dodatkowo to, aby wybrać jak najbardziej właściwe podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach powinno się stosować dodatkowy sprzęt, który uchroni nas przed możliwym upadkiem. Do tego trzeba wiedzieć, że drabiny biegłe powinny co jakiś okres czasu być poddawane kontroli ich stanu technicznego. Aby uniknąć wypadku nie powinno się na własną rękę przekształcać czy przedłużać drabiny. Wydawać się może to oczywiste niemniej jednak pracując na wysokości trzeba koniecznie pamiętać o robieniu pauz minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej przytoczonych regułach korzystania z drabiny możemy czuć się bezpieczni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą uciechą.


Możliwość komentowania jest wyłączona.